Dzimumzīmes

Dzimumzīmes jeb nēvusi ir labdabīgi melanocītu jeb pigmentšūnu sakopojumi ādā. Tās var būt iedzimtas un iegūtas dzīves gaitā. Tās varbūt dažādu izmēru un dažādās krāsās.

Atšķirt dažādos dzimumzīmju veidus ir svarīgi ādas vēža jeb melanomas kontekstā. Lai gan vairāk nekā puse no ļaundabīgajiem audzējiem attīstās iepriekš vizuāli neskartā ādā, melanoma var attīstīties arī jau esošā nēvusā. Dzimumzīmju pārbaudi ir iespējams veikt pie ādas ārsta – došanās uz onkoloģijas centru nav vienīgais risinājums.

Dzimumzīmju nozīme

Dzimumzīmes krāsai ir nozīme. To nosaka vairāki procesi, taču krāsas maiņas gadījumā ieteicams pārbaudīt ādas veidojumu pie dermatologa vai onkologa.

Ja dzimumzīmes sāk mainīt izskatu (formu un/vai krāsu), tās ir nekavējoties jāpārbauda pie dermatologa, jo tikai pieredzējis speciālists spēs noteikt šo izmaiņu raksturu.

Arahnoidālas dzimumzīmes

Sauktas arī kā zirnekļveida dzimumzīmes, tās veidojas noteiktā ādas punktā asinsvadu paplašināšanās un savairošanās rezultātā. Mēdz veidoties aknu slimniekiem, kuriem ir paaugstināts sievišķo hormonu daudzums asinīs.

Asinsvadu dzimumzīmes

Labdabīgi ādas audzēji (hemangiomas), kas veidojas asinsvadu iekšējās virsmas šūnu (endotēlija šūnu) savairošanās rezultātā. Ja iedzimtie asinsvadu nēvusi sejas vai galvas apvidū, pastāv paaugstināts risks centrālās nervu sistēmas asinsvadu audzēju attīstībai, tāpēc noteikti jāveic padziļināta izmeklēšana.

Dzimumzīmju novietojums

Dzimumzīmju novietojums

Novietojumam – ādas veidojumiem uz sejas, plaukstām, auss, pirksta, ķermeņa, u.tml. – tiešā veidā nav nozīmes, taču netieši tas ietekmē ārstēšanas taktikas izvēli, ja ādas veidojums ir ļaundabīgs, vai ir vēlme noņemt dzimumzīmi estētisku apsvērumu dēļ.

Palielinātas dzimumzīmes

Palielinātas dzimumzīmes

Strauja un neproporcionāla dzimumzīmes augšana, ārējā izskata izmaiņas, izčūlošana vai pietūkumus var liecināt par bīstamiem ādas vēža simptomiem (lasīt sīkāk par ādas vēzi). Laicīga ļaundabīga ādas audzēja attīstības konstatēšana dermatologa konsultācijas laikā var izglābt dzīvību!

Iedzimtas dzimumzīmes

Dažkārt iedzimtie ādas veidojumi ir mazāk pamanāmas pirmajos dzīves mēnešos, taču tās aug proporcionāli līdzās ķermenim, un ar laiku var kļūt piepaceltas un nelīdzenas, arī mainīt krāsu.

Iedzimto dzimumzīmju izmēri:

Jaunas dzimumzīmes

Jauni jeb iegūti nēvusi veidojas jauniem cilvēkiem (līdz 25 gadu vecumam) un bērniem. Dažkārt aktīva sauļošanās vai saules apdegums var sekmēt pigmentplankumu parādīšanos, taču jāatceras, ka saules bojātai ādai ir tendence uz ādas audzēju attīstību.

Iegūtās dzimumzīmes izskata ziņā ir atšķirīgas – to lielā mērā nosaka melanocītu sakopojumu novietojums ādā.

Dzimumzīmju saistība ar imunitāti

Imunitātes šūnas cīnās ne tikai ar vīrusiem un baktērijām, kas ir sveši mūsu organismam, bet iznīcina arī organisma pārmainītās šūnas, tai skaitā vēža šūnas. Ar halo nēvusiem var novērot, kā imūnās šūnas iznīcina pigmentšūnas, veidojot bālganu gredzenu apkārt ādas veidojumam. Indivīdiem ar pazeminātu imunitāti ir augstāks risks saslimt ar ļaundabīgām saslimšanām, tai skaitā arī ādas vēzi.

Atipiskas dzimumzīmes

Atipiska dzimumzīme

Atipiskiem ādas veidojumiem ir kopīgas ārējā izskata pazīmes ar melanomu:

Daļa no atipiskām dzimumzīmēm var pārveidoties par melanomu. Atšķirt atipiskus ādas veidojumus no melanomas spēj tikai pieredzējis dermatologs vai onkologs. Dažkārt vienam cilvēkam var būt ļoti daudz atipisku nēvusu, kas sarežģī iespēju laicīgi diagnosticēt melanomu.

Indivīdiem, kuriem ir >100 dzimumzīmes vai vairāki atipiski ādas veidojumi ir paaugstināts risks uz melanomas attīstību. Šiem cilvēkiem nepieciešams regulāri veikt dzimumzīmju pašpārbaudi, tai skaitā arī to secīgu fotodokumentēšanu un pārbaudi pie dermatologa.

Bīstamas dzimumzīmes

Faktori, kas norāda uz paaugstinātu risku:

Lielākais vairums iegūto nēvusu ir labdabīgi ādas veidojumi, kas nekad nepārveidosies par melanomu un neprasa medicīnisku iejaukšanos.

Ļaundabīgais audzējs melanoma veidojās no pārveidotiem melanocītiem, kas nekontrolēti aug un vairojas. Lai gan vairāk nekā puse no melanomām attīstās iepriekš vizuāli neskartā ādā, melanoma var attīstīties arī jau esošā ādas veidojumā.

Aizdomīgas dzimumzīmes

Aizdomīgiem ādas veidojumiem ir kopīgas pazīmes ar ļaundabīgu ādas audzēju. Šīs pazīmes var būt redzamas ar neapbruņotu aci, dermatoskopu vai mikroskopiski. Atšķirt bīstamos ādas veidojumus no parastiem spēj tikai pieredzējis ādas ārsts - dermatologs

Ja dzimumzīme sāp vai niez

Dažkārt regulāra dzimumzīmes traumēšana ar apģērbu (it sevišķi ar krūšturi) vai rotaslietām (piemēram, ķēdīti) var kairināt to, radot niezi vai sāpes. Jebkurā gadījumā ir vēlams veikt pārbaudi, jo ādas vēzis straujas augšanas rezultātā var dot sāpju un/vai niezes sajūtu.

Ja nejauši gadās dzimumzīmi noplēst, ir vēlams atrādīties pie dermatologa, lai novērtētu ādas veidojuma raksturu (ļaundabīgs vai labdabīgs). No palikušajiem nēvusa audiem var attīstīties ļaundabīgs audzējs, tāpēc arī daļēji noplēsti ādas veidojumi ir periodiski jāvēro un jānovērtē to augšana un attīstība.

Būtiski ņemt vērā, ka ādas veidojumu traumēšana veicina ļaundabīgo procesu attīstību!

Dzimumzīmes ar matiņiem

Dzimumzīme ar matiņiem

Ādas veidojumi mēdz būt ar pastiprinātu apmatojumu. Veikt matainu jeb spalvainu dzimumzīmju epilāciju vai tās skūt nav ieteicams, jo tas to traumē, taču matiņus drīkst uzmanīgi nogriezt ar šķērītēm.

Dzimumzīmes uz kājiņas

Dzimumzīme uz kājiņas

Visbiežāk ādas veidojumi uz kājiņas ir papilomas. Tās var būt dažādas izcelsmes, tāpēc vēlams veikt pārbaudi pie dermatologa, lai precizētu to dabu.  

Labdabīgi pigmentšūnu veidojumi

Līdztekus dzimumzīmēm, tiek izdalīti citi labdabīgi pigmentšūnu veidojumi:

 

Klīnikas dermatologi

Ārsti

Dermatoloģe Rezidente Gunita Buiksa

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Augsti kvalificēti ārsti

Dermatoloģe Ilona Zablocka

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Alise Huskivadze

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Elīza Sālījuma

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Dace Buile

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dr. Med.

Dermatoloģe Dr. Med. docente Māra Rone-Kupfere

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Pieteikties vizītei

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par vizītes laiku!
Pieteikties vizītei

Uzdot jautājumu

Vārds *
E-pasts *
Uzdot jautājumu *

Paldies par Jūsu jautājumu!

Speciālists sazināsies ar Jums tuvākajā laikā