Psoriatic arthritis

Psoriātiskais artrīts (psoriāze)

Psoriātiskais artrīts jeb zvīņēde ir patstāvīgs ādas iekaisuma stāvoklis. Dažos gadījumos proriāze ir tik vieglā stadijā, ka cilvēki pat neapzinās, ka viņiem tā ir. Tomēr psoriāze smagā stadijā var klāt lielu daļu ķermeņa. Dermatologi var palīdzēt pat vissmagākajos slimības gadījumos.

Psoriātiskā artrīta rašanās iemesli

Lai gan precīzi iemesli nav zināmi, pētījumi norāda, ka centrālā loma ir imūnsistēmai. Tiek uzskatīts, ka cilvēka imūnsistēma kļūdaini aktivizē T šūnas jeb T limfocītus, leikocītu (balto asinsķermenīšu) šūnu veidu. Aktivizētās T šūnas izraisa iekaisumu, kas liek ādai ataugt daudz straujāk. Normālos apstākļos ādā nomainās 30 dienu laikā. Ja process tiek paātrināts un āda nomainās 3 līdz 4 dienu laikā, tādējādi attīstās psoriāze.

Neatkarīgi no tā, vai tā ir pirmā vai divdesmitā reize, parasti ir nepieciešams izraisītājs, kura ietekmē psoriāze parādās. To var izraisīt stress, infekcija kā streptokoku izraisīts kakla iekaisums, kā arī noteiktu medikamentu lietošana, kā, piemēram, interferona un litija. Aukstas un sausas ziemas laika apstākļi un saules gaismas trūkums var izraisīt psoriāzi. Dažiem cilvēkiem psoriāze parādās 10 līdz 14 dienas pēc ādas ievainojuma, piemēram, to sagriežot, saskrāpējot vai spēcīga saules apdeguma gadījumā. Tas ir pazīstams kā Kēbnera fenomens.

[Bilde] Psoriāze uz elkoņa

Psoriāzes tipi

Pastāv pieci galvenie psoriāzes tipi; katrs veids ar savām unikālām pazīmēm un simptomiem:

Visizplatītākais veids, iekaisuma psoriāze, parādās paceltu, sarkanīgas krāsas plankumu veidā, kas klāti ar sudrabaini baltu virsmu. Plankumi visbiežāk veidojas uz elkoņiem, ceļiem, muguras lejasdaļā un uz skalpa, taču tie var parādīties arī jebkurā citā vietā uz ādas.

Tā parādās mazu sarkanu punktu veidā, un tā visbiežāk ir sastopama bērniem un jauniem cilvēkiem. Tā bieži parādās pēc kakla iekaisuma un nereti pazūd pati no sevis nedēļu vai dažu mēnešu laikā.

Tai ir raksturīgas baltas pustulas (strutaini izsitumi), kurām apkārt ir sarkanā āda; pustulozai psoriāzei ir tendence parādīties noteiktās ķermeņa vietās, galvenokārt uz plaukstām un pēdas apakšām. Dermatologi to sauc par „lokalizētu pustulozo psoriāzi”. Gadījumā, ja tā atrodama arī citviet, slimība tiek saukta par „ģeneralizēto pustulozo psoriāzi”, kas ir rets un smags psoriāzes veids, kurš var apdraudēt dzīvību.

Šis psoriāzes tips parādās, kad gludi, sarkani izsitumi veidojās ādas krokās. Izsitumi var parādīties padusēs, zem krūtīm, ap cirksni, sēžamvietu un ģenitālijām.

Tā izpaužas kā plaši izplatīts apsārtums, kas rada stipru niezi un sāpes; eritrodermiskā psoriāze var apdraudēt dzīvību.

Psoriāze bieži vien parādās uz skalpa un nagiem. Psoriāzes gadījumos uz skalpa tā pārklājas ar sudrabaini baltu virsmu, tādējādi to kļūdaini var noturēt par blaugznām. Psoriātiskiem nagiem bieži var būt mazas bedrītes. Nagi var kļūt plānāki, biezāki vai sadrupt. Šīs pazīmes var sajaukt ar nagu infekcijām. Psoriāze uz skalpa un nagiem var būt grūti ārstējama.

[Bilde] Nagi psoriāzes ietekmē

Psoriātiskais artrīts

Aptuveni 10% līdz 30% psoriāzes slimnieku ir ar slimību saistīts artrīta veids saukts par „psoriātisko artrītu”, kas rada locītavu iekaisumu. Psoriātiskais artrīts ir slimības stāvoklis mūža garumā, kas rada izmaiņas, sāpes un stīvumu locītavās. Medikamenti var palīdzēt novērst locītavu deformācijas un invaliditāti, ja tos sāk lietot laicīgi. Bez piemērotas ārstēšanās var notikt paliekoša locītavu deformācija un sairšana.

Psoriāzes diagnosticēšana

Dermatologi diagnosticē psoriāzi, izmeklējot ādu, nagus un skalpu. Var izmantot ādas biopsiju, lai apstiprinātu diagnozi.

Psoriāzes ārstēšana

Psoriāzi nav iespējams izārstēt, taču ar dažādām ārstēšanas metodēm to ir iespējams kontrolēt.

Pacienta veselības stāvoklis, vecums, dzīves veids un psoriāzes stadija nosaka, kādas ārstēšanās metodes ir piemērotas. Lai spētu kontrolēt psoriāzi, iespējams ir nepieciešamas dažādas ārstēšanās metodes un atkārtotas vizītes pie dermatologa.

Lai palīdzētu pacientiem kontrolēt psoriāzi, dermatologs var izrakstīt medikamentus, kurus tieši jālieto uz ādas virsmas. Šo medikamentu sastāvā var būt kortizons, retinoīdi, darva vai antralīns. Šos medikamentus var lietot kopā ar dabiskās saules gaismas vai citas ultravioletās (UV) gaismas ārstēšanas metodi. Psoriāzes smagākajiem veidiem var būt nepieciešamas iekšķīgi lietojami vai injicējami medikamenti kopā ar vai bez ultravioletās gaismas ārstēšanas metodi.

Ārstēšanās veidi

Kortizons ir medikaments, kas samazina iekaisumu. Kortizona krēmi, ziedes un losjoni var attīrīt ādu īslaicīgā periodā un daudziem pacientiem tie palīdz kontrolēt slimību. Vajadzētu lietot maigākus preparātus uz jūtīgākām ķermeņa vietām kā ģenitālijām, paduses un sejas. Stiprāki preparāti ir nepieciešami, lai kontrolētu iekaisumus uz skalpa, elkoņiem, ceļiem, plaukstām, pēdas apakšām un citām vietām. Var lietot apsēji, lai uzlabotu medikamentu iedarbību. Kortikosteroīdi ir jālieto piesardzīgi un saskaņā ar dermatologa sniegto pamācību. Kortizona spēcīgāko preparātu lietošanas blakusefekti iekļauj ādas krāsas maiņu, strijas, izspiedušos asinsvadus un āda var palikt plānāka. Ja strauji pārtrauc lietot šos medikamentus, slimība var uzliesmot. Gadījumā ja kortizons ir lietots daudzus mēnešus, psoriāze var kļūt rezistenta. Grūti ārstējamus izsitumus var ārstēt ar kortikosteroīdu injekcijām.

Antralīns ir efektīvs uz grūti ārstējamiem bieziem psoriāzes izraisīties plankumiem, kā arī tas palēnina ādas izaugumu veidošanos un samazina iekaisumu. Jaunākie preparāti un ārstēšanās metodes samazina ierastos blakusefektus – ādas kairinājumu un plankumu veidošanos.

Derīgs pacientiem ar lokalizētu psoriāzi; kalcipotriolu var kombinēt ar citām ārstēšanas metodēm. Pārliecinieties, ka lietojat kalcipotriolu saskaņā ar dermatologa norādījumiem, lai izvairītos no tādiem blakusefektiem kā ādas iekaisums.

Šos medikamentus var lietot vienus pašus vai kopā ar lokāliem kortikosteroīdiem, lai ārstētu lokalizētu psoriāzi. Sievietēm, kuras ir vai gatavojas kļūt stāvoklī, nevajadzētu lietot šos medikamentus.

Vairāk nekā 100 gadus akmeņogļu darva tiek lietota, lai droši un efektīvi ārstētu psoriāzi. Mūsdienu produkti ir ievērojami uzlaboti un vieglāk lietojami. Spēcīgākus medikamentus var lietot grūti ārstējamām vietām.

Ultravioletie stari (UV), kas atrodas saules staros, palēnina ādās šūnu augšanu. Gaismas terapijas procedūras psoriāzes pacientiem var veikt dermatologa kabinetā, psoriāzes centrā vai slimnīcā. Psoriāzes slimniekiem, kas dzīvo siltā klimata joslā, vajadzētu uzmanīgi sauļoties. Zem dermatologa uzraudzības gaismas terapija piedāvā pacientiem drošu un efektīvu ārstniecības metodi. Konsultējieties ar Jūsu dermatologu pirms sevi ārstējat ar dabiskiem var mākslīgiem UV stariem.

Profesionālās medicīnas centros pacienti var saņemt UVB gaismas terapiju, PUVA vai Goekermana (Goeckerman) terapiju.

Šīs terapijas ietvaros āda tiek pakļauta UV staru UVB iedarbībai. Terapiju var lietot vienu vai kombinācijā ar citiem lokālajām vai sistēmiskām ārstēšanas metodēm. UVB terapijas laikā pacients var ieiet gaismas kabīnē, kas viņu aptver, vai nostājas pretī gaismas panelim. Ir nepieciešamas apmēram 24 reizes divu mēnešu laikā, lai stāvoklis uzlabotos. Lai gan UBV ir ļoti droša un efektīva ārstniecības metode, tomēr ir iespējami blakus efekti, kā, piemēram, apdegumi, vasaras raibumu parādīšanās vai ādas pirms laicīga novecošana. Ādas vēža risks nav lielāks nekā no uzturēšanās saulē.

Saīsinājums PUVA apzīmē „psoralēns un ultravioletais starojums A (UVA)”, kas ir ārstniecības metodes abas sastāvdaļas. PUVA ir efektīva metode apmēra 85% gadījumu un tiek lietota plaši izplatījušās psoriāzes gadījumā un gadījumos, kad slimība nav reaģējusi uz citām ārstēšanas metodēm. Pirms PUVA pacients saņem iekšķīgi vai ārēji lietojamus psoralēna medikamentus. Tad pacients tiek pakļauts ultravioleto staru A iedarbībai īpaši rūpīgi noteiktā daudzumā. Tā kā psoralēns var uzkrāties acs lēcās, tad pacientiem, atrodoties saulē, ir nepieciešams nēsāt UVA staru bloķējošās brilles no brīža, kad lietoti psoralēna medikamenti līdz tās dienas vakaram. Uzlabošanās parasti parādās pēc aptuveni 25 PUVA reizēm divu līdz trīs mēnešu laikā. Lai kontrolētu psoriāzi, ir nepieciešamas apmēram no 30 līdz 40 reizes gadā. PUVA terapija ilgā laika posmā samazina pirmslaicīgas novecošanas risku, plankumu veidošanos un ādās vēža risku. Dermatologi un viņu darbinieki ļoti rūpīgi novēro PUVA terapijas norisi.

Tā ir nosaukta Mayo Klīnikas dermatologa vārdā, kurš pirmais to aprakstīja. Šī ārstēšanas metode apvieno akmeņogļu darvas lietojumu ar UV stariem. To lieto smagas psoriāzes gadījumos, kad to veic ikdienas noteiktu laika periodu. Pakļaušana UV staru iedarbībai ir atkarīga no psoriāzes veida un pacienta ādas jūtīguma. Pieeja šai ārstniecības metodei ir ierobežota, jo tikai daži specializēti centri ASV to piedāvā.

Šis pretvēža medikaments var ievērojami samazināt psoriāzi. Taču tā kā metotreksāts var izraisīt nopietnus blakusefektus kā aknu slimības, to lieto tikai vidēju un smagu psoriāzes slimību gadījumā, kad slimība nav reaģējusi uz citām terapijām. Pacientiem, kas lieto metotreksātu, regulāri jānodod asins analīzes, kā arī reizēm var būt nepieciešams veikt rentgena uzņēmumus krūškurvja zonā un aknu biopsijas. Citi iespējamie blakusefekti var būt vēdersāpes, nelabums un reiboņi. Sievietēm stāvoklī vai vīriešiem un sievietēm, kas gatavojas ieņemt bērnu, nevajadzētu lietot metotreksāta medikamentus. Ir ieteicams atturēties no bērna ieņemšanas vēl 12 nedēļas pēc metotreksāta medikamentus lietošanas beigšanas. Pacientiem, kas lieto metotraksāta medikamentus, nevajadzētu patērēt alkoholiskos dzērienus.

Smagas psoriāzes gadījumā var tikt izrakstīti iekšķīgi lietojamie retinoīdu medikamenti atsevišķi vai kombinācijā ar ultravioleto staru terapiju. Iespējamie blakusefekti ir ādas, lūpu un acu sausums, tauku līmeņa paaugstināšanās asins analīzēs (holesterīns un triglicerīdi), osteofītu (nelielu kaulu izaugumu) veidošanās. Sievietēm stāvoklī vai sievietēm, kuras gatavojas grūtniecībai, nevajadzētu lietot retinoīdus. Medikamentiem ir nelabvēlīga iedarbība uz grūtniecību 3 gadus pēc terapijas beigām. Pacientiem, kuri lieto retinoīdus, ir nepieciešamas regulāras apskates un asins analīzes.

Šis medikaments nomāc imūnsistēmu un tiek lietots, lai novērstu pārstādītu orgānu nepieņemšanu, piemēram, aknu vai nieru pārstādīšanas gadījumā. Lai gan ciklosporīns ir ārkārtīgi efektīvs līdzeklis psoriāzes ārstēšanā, tomēr to lieto smagu slimību gadījumā, kad slimība nav reaģējusi uz citām ārstēšanas metodēm. Iespējamo blakusefektu dēļ pirms medikamentu lietošanas pacientiem ir jāpārbauda aknu stāvoklis un asinsspiediens. Pacientiem, kuri lieto ciklosporīnu, ir nepieciešamas regulāras apskates un asins analīzes.

Bioloģiskie līdzekļi ir sistēmiskie medikamenti, ko ievada ar injekciju vai infūziju palīdzību. Bioloģiskie līdzekļi ir unikāli, jo tie izraisa noteiktas imūnsistēmas reakcijas, kas nepieciešamas psoriāzes ārstēšanā. Šī iemesla dēļ ir īpaši svarīgi konsultēties ar dermatologu, jo pastāv dažādas ārstniecības metodes un to kombinācijas, kā arī nepieciešams veikt dažādas analīzes pirms iespējams noteikt piemērotāko ārstēšanās metodi. Bioloģiskie līdzekļi psoriāzes ārstēšanai iekļauj:

Alefaceptu lieto vidēji vai smagas psoriāzes gadījumos ar hroniskiem iekaisumiem, lai bloķētu aktivizētās T šūnas. Alefacepta ārstniecības metode sastāv no profesionāļa veiktām muskulārām injekcijām, ar kuru palīdzību medikamenti nokļūst dziļi lielajos ķermeņa muskuļos. Pacienti parasti saņem vienu injekciju nedēļā 12 nedēļu laika periodā.

Šo bioloģisko aģentu lieto psoriāzes un psoriātiskās artrīta ārstēšanā, un tas bloķē audzēja nekrozes alfa faktoru (TNF -α), kas ir signālviela imūnsistēmā, kas liek šūnām izraisīt iekaisumu un tādējādi izraisa psoriāzi. To ievada ar zemādas injekciju palīdzību, kuras var veikt pacienti paši, un etanercepts tiek parasti lietots ilgtermiņa terapijas ietvaros.

Lai ārstētu psoriāzi, šis bioloģiskais līdzeklis novērš T šūnu aktivizēšanos. Neaktivizējoties T šūnām, psoriāzes stāvoklis var uzlaboties. Tā ir paredzēta kā ilgtermiņa terapija un pacienti var paši apgūt injekciju veikšanu.

Lai ārstētu psoriāzi un psoriātisko artrītu, šis bioloģiskais medikaments bloķē TNF –α. Tā kā tas tiek ievadīts infūziju veidā, šo procedūru jāveic profesionālā medicīnas iestādē.

Šis bioloģiskais aģents bloķē TNF –α un ir efektīva metode psoriātiskā artrīta ārstēšanā. Pacienti var iemācīties veikt sev injekcijas, jo adalimumabs tiek ievadīts ar zemādas injekciju palīdzību. 

Consultation fee

Qualification Clients of the clinic First visit
Doctor 42 € 45 €
Highly qualified doctor 52 € 55 €
Dr. Med. 66 € 70 €

Clinic's dermatologists

Doctors

Dermatologist Resident Gunita Buiksa

Ask a question Make an appointment

Highly qualified doctors

Dermatologist Ilona Zablocka

Ask a question Make an appointment

Dermatologist Alise Huskivadze

Ask a question Make an appointment

Dermatologist Eliza Salijuma

Ask a question Make an appointment

Dermatologist Zanda Bogdanova

Ask a question Make an appointment

Dermatologist Dace Buile

Ask a question Make an appointment

Dr. Med.

Dermatologist Dr. Med. assistant professor Māra Rone-Kupfere

Ask a question Make an appointment

Make an appointment

We will contact you to remind you the time of your appointment!
Make an appointment

Ask a question

Name *
E-mail *
Ask a question *

Thank you for your question!

The specialist will contact you shortly