Scabies

Kas ir kašķis?

Kašķis ir niezoši izsitumi uz ādas, ko izraisa maza ērcīte, ko sauc par Sarcoptesscabiei hominis. Vietā, kur šī ērcīte ir iezagusies, rodas intensīva nieze un nepieciešamība kasīties var būt izteiktāka tieši naktī.

Šī ērcīte ieurbjas zem ādas un izveido tādu kā tuneli, kur tā dēj olas, tad olas izšķiļas un ērču kāpuri izceļo uz ādas virsmu, kur nobriest. Šīs ērces pēc tam var izplatīties uz citām ādas vietām vai citu cilvēku ādā kontaktsaskares veidā.

Niezi izraisa ķermeņa alerģiska reakcija pret ērcēm, to olām un izkārnījumiem. Lielākoties kašķa gadījumā uz ķermeņa ir tikai aptuveni 10 līdz 15 kašķa ērcītes un ārsts var tās diagnosticēt, veicot dermatoskopisku apskati. Iespējams, ārsts izvēlēsies nosūtīt ādas nokasījumu laboratoriskam izmeklējumam, bet tomēr negatīvs rezultāts neizslēdz kašķa klātbūtni.

Vai kašķis ir lipīgs?

Kašķis ir lipīgs un var ātri izplatīties, esot ciešā kontaktā, piemēram, ģimenē, bērnudārzā, skolā, pansionātā vai cietumā. Tā kā kašķis izplatās tik viegli, iesaka ārstēt visu ģimeni vai jebkuru tuvu kontaktpersonu. >Mājdzīvnieki neizplata kašķi cilvēkiem.

Kašķa simptomi

- niezi, bieži smagu, kas lielākoties pastiprinās naktī;

- plānus, viļņainus tuneļus, kas sastāv no sīkām vezikulām vai tādiem kā izciļņiem uz ādas.

Kašķis bieži atrodams ādas krokās, bet var rasties daudzās ķermeņa daļās. Pieaugušajiem un vecākiem bērniem kašķis visbiežāk konstatē starp roku un kāju pirkstiem, padusēs, ap vidukli, gar plaukstu locītavu iekšpusi, elkoņu ieloču vietām, pēdām, krūtīm, ap nabu, ap dzimumorgāniem, cirkšņa zonā, gluteālā rajonā. Savukārt, zīdaiņiem un maziem bērniem bieži sastopamas kašķa vietas ir roku pirksti, seja, galvas āda, kakls, pēdas.

Ja cilvēkam iepriekš bijis kašķis, simptomi var sākties dažu dienu laikā pēc iedarbības, savukārt, ja nekad nav bijis kašķis, laiks līdz simptomu rašanās brīdim var būt pat četras nedēļas.

Komplikācijas

Kā biežākā komplikācija kašķa gadījumā, ir tas, ka pārmērīga kasīšanās rada risku infekcijas iekļūšanai ādā un var rasties, piemēram, impetigo (impetigo ir bakteriāla ādas infekcija).

Kašķa ārstēšana

Kašķa ārstēšana bieži ietver permetrīna gelu, kas ir viens no populārākajiem līdzekļiem. Tas ir ādas krēms ar ķīmiskām vielām, kas nogalina kašķi izraisošās ērces un to olas. To lielākoties uzskata par drošu pieaugušajiem, grūtniecēm vai sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti, un bērniem, kuri vecāki par diviem mēnešiem. Preparāts jāiesmērē ādā un jānotur 8 līdz 12 stundas.

Jānomaina un jāmazgā visa gultas veļa un apģērbs vismaz 60°C temperatūrā vai, ja nav iespējams mazgāt augstā temperatūrā, ievieto polietilēna maisā un notur vienu nedēļu. Procedūra jāatkārto pēc septiņām dienām. Sēra ziede ir līdzeklis, ko var uzklāt uz nakti, noskalot un pēc tam atkārtoti lietot piecas naktis pēc kārtas.

Pieejama arī benzilbenzoāta ziede. Pēc ziedes ieziešanas trīs stundas nedrīkst mazgāt

rokas, visu ķermeni drīkst mazgāt tikai pēc trim dienām. Lielākoties ziedi klāj uz ādas četras reizes ar trīs – četru dienu intervālu, divas nedēļas. Jāatceras, ka pieaugušajiem nedz ziedi, nedz gelu neziež uz sejas un galvas matainās daļas, bet uz visa ķermeņa, ieskaitot kaklu. Ir pieejami medikamenti tablešu veidā, bet jebkurā gadījumā, to izvērtē ārsts konsultācijas laikā, kurš ārstēšanas veids un kāda krēma vai ziedes koncentrācija nepieciešams katram pacientam.

Svarīgi, ka ārstēšana jāsaņem visiem ģimenes locekļiem, pat ja nav sūdzību. Ārsts var arī izrakstīt papildu zāles, lai palīdzētu mazināt dažus ar kašķi saistītus apgrūtinošos simptomus.

Šīs zāles ietver: antihistamīna līdzekļus, lai palīdzētu kontrolēt niezi, antibiotikas, lai iznīcinātu bakteriālu infekciju, ja tāda radusies, sakasot ādu, dažos gadījumos simptomu mazināšanai arī kortikosteroīdu saturošus krēmus. Lai novērstu kašķa atjaunošanos un ērces izplatīšanos citiem cilvēkiem, svarīga ir higiēna un drēbju, gultas veļas mazgāšana vismaz 60 grādu temperatūrā, ja nav iespējams mazgāt, tad ievietot drēbes maisos, cieši aizvērt un tur noturēt vismaz septiņas dienas. Tīrīt un izsūkt ar putekļusūcēju māju, mīkstās mēbeles.

Ādas kopšana, ārstējot kašķi, ir svarīga, jo līdzekļi var radīt ādas kairinājumu, šādā gadījumā ādas kopšanā nepieciešams izmantot mitrinošu losjonu, mazgāties ar dušas eļļu.

Process

Vizīte

Ārstēšanas kurss

Pēc terapijas fāze

Clinic's venerologists

Doctors

Venerologist Resident Gunita Buiksa

Ask a question Make an appointment

Highly qualified doctors

Venerologist Sergejs Vojevodins

Ask a question Make an appointment

Venerologist Ilona Zablocka

Ask a question Make an appointment

Venerologist Alise Huskivadze

Ask a question Make an appointment

Venerologist Eliza Salijuma

Ask a question Make an appointment

Venerologist Zanda Bogdanova

Ask a question Make an appointment

Venerologist Dace Buile

Ask a question Make an appointment

Make an appointment

We will contact you to remind you the time of your appointment!
Make an appointment

Ask a question

Name *
E-mail *
Ask a question *

Thank you for your question!

The specialist will contact you shortly