Ik gadu J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikā Melanomas dienu ietvaros tiek piedāvāta iespēja pārbaudīt dzimumzīmes bez maksas. Melanomas dienu mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par agresīvā ādas audzēja melanomas izplatību un nodrošināt iespēju sevi pasargāt no šīs nopietnās saslimšanas. Profilaktisku dzimumzīmju pārbaudi ieteicams veikt vismaz reizi gadā, bet vislabāk - gan pirms, gan pēc sauļošanās sezonas. Veicot regulāru ādas kartogrāfiju, iespējams sekot līdzi ādas stāvokļa izmaiņām un savlaicīgi konstatēt jaunu dzimumzīmju parādīšanos.
Par aizdomīgām uzskatāmas tās dzimumzīmes, kas citu starpā izceļas kā “neglītie pīlēni” - tās ir lielākas, paugurainas, ar nelīdzenu virsmu, neviendabīgu formu, ieaugušiem matiņiem, nevienmērīgu krāsu, niez vai asiņo. Tāpat jaunu dzimumzīmju veidošanās vairs netiek uzskatīta par normu pēc 35 gadu vecuma, tomēr pārliecināties par jaunas dzimumzīmes labdabību ieteicams jebkurā vecuma kategorijā.
Melanomas dienas 2022
Šogad Melanomas dienu ietvaros estētiskās dermatoloģijas klīnika aicina pieteikties profesionālai bezmaksas dzimumzīmju apskatei 2. maijā no plkst. 09:00-15:00 klīnikā Rīgā, Firsta Sadovņikova ielā 20 (413. kabinets, 4. stāvs). Savukārt Jūrmalas iedzīvotājiem bezmaksas pārbaude pieejama 5 maijā no plkst. 14:00-18:00, kad klīnikas komanda dosies izbraukumā uz Dubultiem.
Lai pieteiktos vizītei, nepieciešams savlaicīgi rezervēt apmeklējuma laiku, zvanot uz klīnikas tālruni +371 28699111.
Kā notiek dzimumzīmju pārbaude?
Katram būtu ieteicams izveidot savu dzimumzīmju karti, kas uzskatāma par visefektīvāko pārbaudi melanomas savlaicīgai konstatēšanai. Zinātniskās publikācijas apstiprina, ka ādas veidojumu secīga dokumentācija uzlabo melanomas diagnostikas procesu. Līdz ar to ļaundabīgus veidojumus iespējams konstatēt agrīnā stadijā, kad vēl pastāv teju 100% iespēja veiksmīgi atveseļoties.
Kartēšanas galvenais uzdevums ir ļaundabīgu ādas veidojumu meklēšana, lai konstatētu ādas vēzi. Izmeklējums ir vērtīgs gan lai konstatētu lēni, gan strauji augošas melanomas. Lai veiktu pilnu ķermeņa pārbaudi, jārēķinās, ka būs jānoģērbjas līdz apakšveļai. Sākotnēji tiek uzņemti lielie attēli, bet pēc tam seko veidojumu dermatoskopiska apskate. Aizdomu gadījumā iespējama arī individuālu elementu papildus apskate, kas ļaus veikt detalizētāku to analīzi. Pārbaudes laikā iegūtā informācija tiek uzglabāta un vēlāk to iespējams salīdzināt ar nākamajiem uzņēmumiem.
Dermatoskopija nodrošina dzimumzīmes palielināšanu ar speciālu optisko ierīci, ar kuras palīdzību iespējams ieskatīties zemādas slānī. Attēlu uzņemšana notiek ierīci saslēdzot ar datoru, fotokameru vai viedierīci. Biopsija, ādas parauga noņemšana, tiek nozīmēta gadījumā, ja kādai dzimumzīmei tiek konstatēts augsts melanomas attīstības risks. Šī pārbaude ļauj noteikt dzimumzīmes labdabību. Konstatētjot melanomu sākotnējā stadijā, ar ķirurģisku tās izgriešanu pastāv ļoti augstas atveseļošanās izredzes.
Melanomas riska grupa
Dzimumzīmju pārbaudi ieteicams veikt katram, tomēr jo sevišķi personām ar paaugstinātu melanomas attīstības risku. Būtībā riska grupā ietilpst lielākā daļa mūsu platuma grādos dzīvojošo. Melanomas attīstības risks ir augstāks personām ar gaišu ādas fototipu, ja kādam no ģimenes locekļiem bijusi melanoma, uz ādas ir vairākas netipiskas un no citām atšķirīgas dzimumzīmes, ja kopumā uz ķermeņa atrodamas vairāk kā 50 dzimumzīmes un persona pakļauta biežai UV staru ietekmei.
Gaišu fototipu raksturo gaiša acu krāsa un gaiši mati, daudz vasarraibumu. Tās ir personas, kas sauļojoties drīzāk apdeg un kuru āda klūst sārta, nekā iesauļojas. Savukārt pastiprināta atrašanās UV staru ietekmē nav raksturīga vien tiem, kas bieži apmeklē solārijus, bet ar šo risku saistāmas arī noteiktas profesijas, kuru ikdienas darbs pieprasa regulāru uzturēšanos saules staru ietekmē, piemēram, ceļa strādnieki, policisti, būvstrādnieki, lauksaimnieki u.c.
Neesi nevērīgs - pārbaudies!
Estētiskās dermatoloģijas klīnikas komanda Melanomas dienu ietvaros aicina būt atbildīgiem pret savu veselību un apzināties šīs saslimstības nopietnību. Katru gadu Latvijā melanoma tiek atklāta vairāk kā 200 cilvēkiem. SPKC dati liecina, ka ik gadu no melanomas mirst aptuveni 80 cilvēku. Šis ir viens no agresīvākajiem ādas vēžiem, un mirstība ir augsta.
Tāpēc ir tik svarīgi laicīgi konstatēt aizdomīgas dzimuzīmes un veikt regulāru pārbaudi. Ādas vēža attīstības riskam pakļauts ir ikviens, tāpēc nevērīga attieksme pret šo saslimšanu var maksāt dzīvību jebkurā no vecuma grupām.
Comments
Login to comment