Kukaiņu kodumi un dzēlieni

Kukaiņu kodumi un dzēlieni

26.07.2018

Kukaiņi sastāda vairāk nekā pusi no pasaulē zināmajiem dzīvajiem organismiem. Pie kukaiņiem pieder mušas, odi, blusas, bites, lapsenes, skudras… Kopumā pastāv 6 – 10 miljoni dažādu sugu. Kontakts ar insektiem cilvēkam var būt gandrīz nemanāms līdz pat dzīvību apdraudošs.

Kukaiņu kodumi un dzēlieni tiek visbiežāk novēroti vasaras mēnešos, kad cilvēki pavada vairāk laika ārpus telpām un nēsā mazāk ādu nosedzošu apģērbu. Arī kukaiņu aktivitāte siltajos mēnešos ir augstāka.

Noteiktiem insektiem, piemēram, odiem un ērcēm, izdzīvošanai ir nepieciešams sūkt asinis. Odus piesaista cilvēka ķermeņa siltums, sviedri, izelpotais gaiss. Turpretī citi kukaiņi – bites, lapsenes – dzeļ aizsardzības nolūkos.

Kukaiņu kodumi ir dažādi

Visbiežāk cilvēki pamana kukaiņa kodumu uzreiz vai nelielu brīdi pēc tā. Piemēram, bišu, lapseņu un sirseņu dzēlieni parasti sāp, taču odu un blusu – niez. Noteiktu kukaiņu siekalas satur atsāpinošas vielas, kas tam ļauj netraucēti baroties ar asinīm. Ja neattīstās smagi simptomi, tas tiek aizmirsts.

Lielākā daļa kukaiņu dzēlienu un kodumu ir nekaitīgi, taču jāņem vērā, ka kukaiņi var pārnēsāt un izplatīt dažādas slimības. Sevišķi būtiski ir to noskaidrot pirms došanās ceļojumā, jo noteiktās teritorijās odi pārnēsā malārijas izraisītājus, turpretī ērces – borēlijas, kas izraisa Laima slimību.

Reakcija uz kukaiņa kodienu

Kukaiņa dzēliens var izraisīt lokālu reakciju, radot diskomfortu, niezi, vidējas vai izteikti stipras sāpes, apsārtumu, jutīgumu, lokāli paaugstinātu ādas temperatūru, tūsku ap bojājumu.

Pastiprināta jutība pret citādi nekaitīgām kukaiņa siekalām, indi, ķermeņa daļām, sekrētiem noteiktos gadījumos var izraisīt sistēmiskas reakcijas (anafilaksi), t.i. reakciju, kas notiek organismā, ne tikai koduma vietā. Simptomi var būt mēreni līdz pat fatāliem:

  • Agrīnie simptomi – izsitumi, nātrene, nieze, angioedēma.
  • Simptomiem progresējot, cietušais var kļūt uztraukts, apjucis, vājš. Var attīstīties kuņģa-zarnu trakta traucējumi (vemšana, caureja), urīna vai fekāliju nesaturēšana, reibonis, ģībšana, asinsspiediena pazemināšanās (hipotensija), apgrūtināta elpošana, klepošana. Smagos gadījumos var attīstīties elpošanas un sirdsdarbības mazspēja.

Aizkavētā reakcija var attīstīties 10-14 dienas pēc kukaiņa koduma. Simptomi iekļauj drudzi, sliktu dūšu, galvassāpes, nātreni, limfmezglu pieaugumu (limfadenopātiju), locītavu slimības (poliartrītu).

Ko darīt kukaiņa koduma gadījumā

Kukaiņa koduma vai dzēliena gadījumā vispirms vajadzētu doties uz drošu vietu, lai pasargātu sevi no jauniem kodumiem, dzēlieniem. Pirmā palīdzība mērenas reakcijas (apsārtums, nieze, neliels pietūkums) gadījumā ietver dzeloņa, ja tāds ir, izņemšanu un bojājuma vietas attīrīšanu, izmantojot ūdeni un ziepes. Auksta komprese mazinās sāpes un pietūkumu. Ja ievainojums ir rokā vai kājā, nepieciešams pacelt to uz augšu. Parasti simptomi izzūd vienas līdz divu dienu laikā. Par vispiemērotākā uz koduma vietas uzklājamā līdzekļa lietošanu niezes vai citu simptomu ārstēšanai, aicinām konsultēties ar dermatologu.

Neatliekamo medicīnisko palīdzību jāizsauc gadījumos, ja:

  • Rodas grūtības elpot,
  • Pietūkst lūpas, plakstiņi vai rīkle,
  • Reibonis,
    • Vājums,
    • Apjukums,
  • Paātrināta sirdsdarbība,
    • Nātrene,
  • Slikta dūša, vemšana,
  • Krampji.

Gaidot medicīnisko palīdzību, cietušais ir jāatbrīvo no cieša apģērba un jāpārklāj ar segu. Nedrīkst dot dzert. Ja cietušais vemj, ir jāpārliecinās, ka tas ir novietots tā, lai nebūtu iespējams aizrīties.

Ja kodumu izraisījis kukainis, kas pārnēsā slimības, var būt nepieciešama papildus diagnostika un atbilstoša konkrētās slimības ārstēšana.

Noteiktos gadījumos koduma vietā var attīstīties bakteriāla infekcija. Ja āda kļūst apsārtusi un izteikti pietūkusi vai ādas bojājums kļūst vairāk nekā 10 cm diametrā, nekavējoties jāveic ārsta apmeklējums. Ir ieteicams vērsties pie dermatologa, jo šis ārsts ne tikai sniegs nepieciešamo ārstniecības kursu, bet arī parūpēsies par ādas vizuālo stāvokli ārstniecības procesā. Pierakstu mūsu klīnikā varat veikt sākuma lapā uzklikšķinot uz “Pieteikties Konsultācijai”, rakstot uz info@dermatologs.com vai zvanot +371 28699111.

Izsargāšanās no kukaiņiem

Pasargāt sevi no kodumiem var izmantojot dažādus pretkukaiņu līdzekļus (repelentus), velkot piemērotu apģērbu, guļot pie aizvērtiem logiem un durvīm. Smaržas (vai spēcīgi smaržojoši ķermeņa krēmi, losjoni) un spilgts apģērbs var piesaistīt bites.

Jāpārliecinās, ka atkritumu tvertnes tiek regulāri iztukšotas, jo arī tās piesaista kukaiņus. Ja pie dzīvojamās zonas ir izveidots strops, to ir ieteicams pārvietot vai iznīcināt. Baseinveida ūdenstilpnes, kurām nav caurplūdes, mēdz piesaistīt odus, tāpēc ieteicams tās iztukšot. Regulāri jāpārbauda mājdzīvniekus pret blusām un ērcēm.

Ja ir zināms, ka insektu kodieni un dzēlieni var izraisīt alerģisku reakciju (anafilaksi), nepieciešams nēsāt līdzi ārsta noteiktos medikamentus, kā arī informēt tuviniekus, draugus un kolēģus par to pielietošanu ārkārtas gadījumā.

0
0

Комментарии

Авторизуйтесь, чтобы комментировать