Laimas slimību izraisa noteikta baktēriju suga – borēlijas, kuras pārnēsā ērces. Latvijā ir sastopamas divu veidu ērču sugas, kas pārnēsā šo slimību. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Laima slimība 2016. gadā konstatēta 479 cilvēkiem. Vidēji Latvijā ar borēlijām ir inficētas aptuveni 20-30% ērču.
Visbiežāk inficējas tieši siltā laikā un rudenī, kad ērču aktivitāte ir augstāka. Pēc ērces piesūkšanās, borēlijas, kas atrodas ērču gremošanas traktā, nonāk cilvēka organismā. Tas notiek vairāku stundu līdz dienu laikā, tāpēc ir ļoti svarīgi pēc iespējas ātrāk un pareizāk atbrīvoties no piesūkušās ērces, to nesaspiežot.
Šai infekciju slimībai izšķir trīs stadijas. Pirmie simptomi jeb pirmā slimības stadija parādās 3-30 dienu laikā pēc ērces koduma. Aptuveni 60% gadījumu novēro plankumu ērces koduma vietā. Plankums biežāk ir sarkanā krāsā ar gaišāku vidu, un tam ir tendence palielināties līdz pat 15 cm diametrā. Citos gadījumos rodas apsārtums, kas var būt pat 60 cm liels.
Ērces koduma vietā jau pēc dažām stundām ar novērot alerģisku apsārtumu, kas nepalielinās, kā arī ir gadījumi, kad koduma vietā (biežāk auss ļipiņa, krūtsgali, uz sēklinieku maisiņa) var novērot zilganu ādas mezgliņu. Pacienti var sūdzēties arī par nelielu nogurumu, nespēku un nedaudz paaugstinātu temperatūru.
Otrajā stadijā līdzīga veida plankumus var novērot jau pa visu ķermeni (izņemot plaukstām un pēdām). Dažkārt var novērot arī gripai līdzīgus simptomus – nespēku, nogurumu, muskuļu un locītavu sāpes, nepatiku pret gaismu (fotofobiju), galvassāpes.
Trešajā stadijā, kas var attīstīties neārstētas slimības gadījumā vairāku mēnešu līdz pat gadu garumā, var novērot smagus locītavu, nervu sistēmas un smadzeņu bojājumus (demence un encefalopātija), kā arī stāvokli, kas izpaužas kā zilgansārts ādas bojājums, kas gadu laikā sklerotizējas (audi sabiezē) un atrofējas (audu zudums).
Borēlijas bojā ne tikai ādu, bet arī locītavas, sirdi un nervu sistēmu. Tieši pieredzējis dermatologs māk noteikt pareizo diagnozi pēc uz ādas redzamajiem simptomiem. Agrīna diagnozes noteikšana pat bez ērces vai citu kodēju klātbūtnes ir būtiska laicīgā slimības ārstēšanā!
Jāņem vērā, ka slimības diagnozi noteikt ir grūti. Dažkārt sākotnēji tā var noritēt bez simptomiem (asimptomātiski) vai neraksturīgi (atipiski). Diagnozi veic balstoties uz:
Jāatzīmē, ka pirmajā stadijā asins analīžu izmeklēšana var būt neprecīza, jo antivielas, iespējams, vēl nav izveidojušās. Citās stadijās asins analīžu (seroloģiskā) izmeklēšana ir jāapstiprina ar vēl vienu laboratorisku metodi. Dažkārt analīzes var būt viltus pozitīvas vai viltus negatīvas.
Atkarībā no slimības izpausmēm, ar dažādām metodēm tiek pārbaudītas arī citas orgānu sistēmas un to bojājumi.
Dotajā brīdī, vienīgā ārstēšanas metode ir antibakteriāla terapija. Ilgums un terapijas veids ir atkarīgs no slimības stadijas, simptomiem un smaguma.
Neārstētas slimības gadījumā var pievienoties smagi un nopietni locītavu (artrīts un artraļģija jeb locītavu iekaisums un sāpes), nervu sistēmas un sirds bojājumi (kraniāls un perifērs neirīts jeb nervu iekaisums ar sekojošu funkciju traucējumu, aseptisks meningīts jeb smadzeņu mīksto apvalku iekaisums, sirds ritma vadīšanas traucējumi jeb atrioventrikulāra blokāde miokardīts jeb sirds muskuļa iekaisums).
Pret šo slimību pašlaik nav cilvēkiem paredzētas vakcīnas.
Ērču aktivitāte ir visaugstākā tieši siltā laikā un rudenī, tāpēc ieteicams ievērot dažādus profilakses pasākumus, kas pasargā no ērču piesūkšanās.
Ērces dzīvo zālē un krūmājos, apmēram 20 centimetru augstumā virs zemes, tāpēc visbiežāk tās pieķeras kājām potīšu rajonā. Dodoties dabā, ieteicams izvēlēties atbilstošu apģērbu, kas neļautu ērcei tikt zem tā – zeķes sabāzt biksēs, nēsāt cieši pieguļošas jostas un piedurknes, u.tml. Apģērbu ieteicams izvēlēties no slīdoša un gaiša materiāla, bet apavus – slēgtus vai zābakus.
Ik pa brīdim ir jāpaskatās vai nav pielipusi kāda ērce un tā jānotrauc. Atgriežoties mājās, nepieciešama visa ķermeņa apskate. Jāņem vērā, ka ērcītes, kas atrodas vēl attīstības fāzē (nimfas), var izskatīties kā mazi, melni punktiņi.
Veikalos ir nopērkami dažādi aizsarglīdzekļi (repelenti), kas aizsargā pret kukaiņiem un ērcēm.
Elīza SālījumaUzdot jautājumu Pieteikties vizītei |
Dr. Med. docente Māra Rone-KupfereUzdot jautājumu Pieteikties vizītei |