Psoriāzes jeb zvīņēdes dienai

Psoriāzes jeb zvīņēdes dienai

25.10.2012

Psoriāze – slimība, kuras ārējās izpausmes var raksturoties ar nelielu sārtu plankumu ar zvīņām vai visu ādas un locītavu iesaistīšanos. Iekšķīgās psoriāzes izpausmes un mehānismi ir mazāk pazīstami, bet visos gadījumos tie norisinās pirms ādas izpausmēm.

Psoriāzes saslimstība pēdējās desmitgadēs palielinājusies par 150-200%. Psoriāze iespaido pacientu dzīves kvalitāti fiziski un garīgi. Izsitumi redzamās ķermeņa daļās ikdienā, atkailināšanās problēmas, skaidrošanās ar frizieri un kustību problēmas psoriātisko artropātiju problēmu gadījumā sarežģī dzīvi. Ģenitāliju ādas bojājums sastopams 29–40% pacientiem, bet tā saucamās inversās psoriāzes (ielocēs) pat līdz 80%. Līdz ar to traucēta seksuālā dzīve un attiecības ģimenē.

Man ir pacients, kurš vienā no Latvijas rajonu pilsētām ārstēja 10 gadus ar dzimumorgānu ādas recidivējošu sēnīšu saslimšanu, kaut īstenībā bija pietiekoši simptomu, kas liecināja par psoriāzi. Līdz ar to katru gadu 3-4 mēnešus viņš tika izslēgts no dzimumdzīves, jo nedrīkstēja ,,infekcijas„ laikā stāties seksuālās attiecībās.

Psoriāzes veltītie pētījumi ir apstiprinājuši saslimšanas multifaktoriālo dabu. Psoriātiskās izmaiņas patreiz jau asociē ar  izmaiņām 19 gēnos. Atsevišķiem psoriāzes apakštipiem ir kopīgs noteiktu gēnu bojājumu komplekss. Katrs gēns saistīts ar kāda olbaltuma sintēzi, kas savukārt organismā regulē kādu procesu. Arī vienkāršs to iztrūkums iespaido organisma funkcijas un vielmaiņas procesus vismaz 19 virzienos.

Būtiskākie traucējumi – lipīdu jeb holesterīna vielmaiņas traucējumi. Pievienojas arī cukura diabēts. Kopā šie abi traucējumi asociējas ar t.s. metabolo sindromu. Galvenie bojājumi – asinsvados, biežākās saslimšanas - seksuāla mazspēja, sirds kaites, infarkts, insults. Ja ar psoriāzi saslimst līdz 25 g.v., tad iespēja sasniegt 60 g.v. ir mazticama. Diemžēl statistika ir nepielūdzama. Vidējas un smagas psoriāzes  gadījumā kardiālas katastrofas risks ir 8 reizes augstāks. Datu analīze ir parādījusi, ka psoriāzes pacientiem risks nomirt pašnāvībā, ievainojumu, saindēšanās dēļ ir 1 gadījumā no 600, bet kardiovaskulārās nāves risks ir aptuveni 8 reizes augstāks kā no minētajiem sadzīves apstākļiem.

Psoriāzi izraisošās organisma iekšējās izmaiņas (asinsvadi, diabēts, locītavas autoimūnas saslimšanas) ir daudz nozīmīgākas par ādas izsitumiem, kurus parasti kontrolē ar ārējiem līdzekļiem. Agrīna psoriāzes diagnostika dod iespēju veikt minēto stāvokļu profilaksi jau bērnībā. Tas nozīmē diētu (holesterīna, ogļhidrātu ierobežojumi), sirds asinsvadu  sistēmas kontroli  (slodze, sports utt.).

Ja ar psoriāzi saistītās dažādas mazākas organisma novirzes tiek izzinātas un koriģētas, tad tas uzlabo ikdienas dzīvi un dzīves ilguma perspektīvu. Psoriāzes attīstības sakarību izzināšana dod iespēju bloķēt visas ādas un locītavu iesaistīšanos slimības ainā. Šo procesu bloķēšanai ir izveidotas pagaidām vēl dārgas vielas (t.s bioloģiskie preparāti), kas pārtrauc slimības procesa secīgumu.

Bioloģisko preparātu  ievadīšana organismā notiek injekciju formā, no reizes nedēļā līdz reizei dažos mēnešos. Šī terapijas forma, ilgstošas ikdienas smērēšanās vietā vai grūti panesamu iekšķīgo līdzekļu lietošanas vietā, nodrošina terapijas efektivitāti un dzīves kvalitātes pieaugumu.

Augšminētā terapija parasti tiek pielietota citu terapijas formu neefektivitātes (metotreksāts, ciklosporīns utt.) gadījumā vidējas un smagas psoriāzes terapijā (parasti vairāk kā 15-20% skartas ādas). Diemžēl Latvijā smago psoriāzes formu terapijā nav valsts palīdzības (Lietuvā, Igaunijā ir) šo ārstniecības līdzekļu iepirkumā.

Lai palīdzētu mūsu pacientiem mēs, RSU infektoloģijas un dermatoloģijas katedras darbinieki, esam radījuši psoriāzes terapijas vadlīnijas, kurās ir vieta arī Latvijā reģistrētajiem bioloģiskajiem preparātiem. Tādejādi mēs radam nosacījumus šo līdzekļu nepieciešamajai ieviešanai smago psoriāzes formu aprūpē un valsts līdzdalībai kompensējot attiecīgos medikamentus.

Nobeigumā vēlos piebilst, ka mūsu klīnikā psoriāzes pacientu aprūpē cenšamies precīzi un ātri noteikt psoriāzes diagnozi – pat pirmā dzīves gada pacientiem. Veicam nepieciešamo organisma parametru (labaratorija) noteikšanu un noskaidrojam iedzimto iekšējo procesu novirzes un tās sakārtot. Sniedzam padomus nepieciešamo dzīves paradumu, diētas korekcijā.

Jānis Ķīsis
RSU asociēts profesors
Psoriāzes vadlīniju sagatavošanas grupas vadītājs

0
0

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu