Melanomas modrības dienas 2023: bezmaksas pārbaude maijā

Melanomas modrības dienas 2023: bezmaksas pārbaude maijā

03.05.2023

Ne velti tieši pavasarī ik gadu tiek atzīmētas Melanomas dienas. Brīdis pirms aktīvās sauļošanās sezonas ir īstais, lai pārbaudītu dzimumzīmes un atgādinātu par pareizu “saules higiēnu”. Saulītei nav vien pozitīvas un garastāvokli uzlabojošas īpašības, bet uzturēšanās saules staros var būt arī bīstama. 

Tas nav nekas neparasts, ja pēc sauļošanās uz ādas parādās dzimumzīmes - tas ir dabisks process, kad saules staru ietekmē notiek ādas struktūru pārveidošanās. Tomēr ne visas dzimumzīmes patiešām ir dzimumzīmes - līdz agresīvajam ādas audzējam - melanomai - var būt tikai 1 solis. Lai sauļošanās būtu droša, jāpārliecinās, vai ādas veidojumi nevēsta par iespējamām problēmām. 

Melanomas dienu mērķis ir vairot sabiedrības izpratni par melanomas attīstības riskiem, izplatību un iespējām sevi pasargāt. Katru gadu Latvijā tiek atklāti aptuveni 200 jauni saslimšanas gadījumi, bet apmēram 70 gadījumos tas beidzas letāli. 

Ārstēšanas panākumu atslēga slēpjas galvenokārt laicīgā diagnostikā - tas var izglābt dzīvību.

Melanomas dienas 2023

Šogad bezmaksas Melanomas dienu pārbaude notiek J. Ķīša Estētiskās Dermatoloģijas klīnikā Rīgā 11.05.2023 (visas vietas jau ir aizņemtas!). Papildus tam visa mēneša ietvaros tiek piedāvātas bezmaksas ādas veidojumu pārbaudes senioriem 65+, bet  pārējām vecuma grupām piemērota atlaide - 10 EUR par ādas veidojumu pārbaudi. 

Pierakstu konsultācijai iespējams veikt tikai zvanot uz klīniku: +37128699111.  Sarunas laikā tiks piedāvāti iespējamie konsultācijas datumi un laiki. 

No dzimumzīmes līdz melanomai

Melanomu un dzimumzīmju pamatā ir tās pašas šūnas - melanocīti. Viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc dzimumzīmes pārveidojas par melanomām, ir pārāk intensīva sauļošanās. Lai gan saules peldes brīvā dabā var likties nevainīgas, pārmērīga patika pret sauļošanos var izraisīt ļaundabīgu ādas veidojumu attīstīšanos. Tāpat melanomu var izraisīt apdegumi vai sauļošanās solārijos. UV stari izraisa šūnu mutāciju un DNS bojājumus. 

Par ļaundabīga audzēja attīstības iemeslu var būt arī bieža dzimumzīmes berzēšana vai trauma. Tāpēc dzimumzīmes, kuras atrodas tādās zonās kā uz pēdām vai apģērba aizdares vietās, ārsti iesaka noņemt. 

Vēl viens riska faktors ir genotips: gaiša āda, acis un mati tiek asociēti ar augstāku saslimšanas risku. Tāpat jāņem vērā ģimenes slimību vēsture. 

Kad jāceļ trauksme?

Lai izvērtētu, vai dzimumzīmes pazīmes liecina par melanomu, ieteicams izmantot dermatologu izstrādāto pārbaudes ABCDE:

A - asimetrija. Ja domās novelkot asi pa vidu tumšajam dzimumzīmes plakumiņam, viena no pusēm par otru ir lielāka, dzimumzīmi vajadzētu pārbaudīt.

B - robeža. Par aizdomīgām uzskatāmas dzimumzīmes ar robainu malu, nelīdzenumiem un izaugumiem. 

C - krāsa. Lai gan pigmenta plankumi var būt visdažādākajās krāsās (no baltas līdz pat tumši brūnai), krāsai jābūt viendabīgai. Ja dzimumzīmē novērojami dažādu krāsu lāsumi (piemēram, tumši punktiņi uz gaišas dzimumzīmes vai sarkana tonējuma fragmenti tumšā dzimumzīmē), ieteicams pārbaudīties pie dermatologa.

D - izmērs. Ja dzimumzīmes diametrs pārsniedz 6 mm, tā uzskatāma par aizdomīgu. Tomēr arī liels skaits mazu dzimumzīmju ir bīstams. 

E - pārmaiņas. Ja laika gaitā dzimumzīme piedzīvo pārmaiņas, piemēram, tā sāk asiņot, parādās zvīņas vai novērojama lobīšanās, tas liecina par iespējamu melanomas attīstību. 

Uzsāc sauļošanās sezonu atbildīgi - pārbaudies!

Dzimumzīmju pārbaudi ieteicams veikt vismaz 1 reizi gadā, bet vislabāk - gan pirms, gan pēc sauļošanās sezonas. Melanomas attīstības riskam ir pakļauts ikviens, bet riska grupā ietilpst gandrīz katrs mūsu platuma grādos dzīvojošais ar gaišo ādas toni. Šāds ādas tips biežāk saulē apdeg, nevis iedeg. Lai gan agrāk melanoma tika uzskatīta par slimību 50+, mūsdienās tā kļūst arvien “jaunāka” - arī 30 un 40 gadus vecie nonāk riska grupā. 

Lai pārbaudītu aizdomīgās dzimumzīmes, dermatologs veic biopsiju, pēc kuras apskata audus mikroskopā un nosaka, vai tie satur ļaundabīgās vēža šūnas. Lai uzlabotu melanomas diagnostikas procesu, ieteicams veikt dzimumzīmju kartēšanu.

0
0

Komentāri

Autorizēties, lai komentētu