Šovasar saule mūs lutina vairāk nekā citus gadus. Visi steidzamies būt pludmalēs, parkos, vai brīvā dabā. Taču, lai gan ziemeļu saule ir maigāka nekā dienvidos, nedrīkst aizmirst par aizsardzību pret sauli arī tad, ja nesauļojamies pludmalē. Pārlieku ilgstoša uzturēšanās saulē rada kaitējumu ādai un acīm. Eksperti uzskata, ka 4 no 5 ādas vēža gadījumiem būtu bijis iespējams novērst, aizsargājot ādu pret UV stariem.
Izsargāšanās no saules
- Saules stari ir visspēcīgākie no 10 rītā līdz 4 pēcpusdienā. Šajā laika posmā ieteicams uzturēties ēnā.
- Sekošana līdzi UV indeksam palīdzēs ieplānot drošu laiku ārpustelpu aktivitātēm vai ievērot pastiprinātu aizsardzību to laikā.
- Nēsāt saules cepures, saulesbrilles, apģērbu ar garām piedurknēm, bikses (kad iespējams).
Saules aizsargkrēma lietošana
Mūsdienās ir pieejams plašs saules aizsarglīdzekļu klāsts – krēmi, losjoni, geli, spreji. Izvēloties līdzekli, jāpārliecinās, ka tas sniedz plaša spektra aizsardzību pret UVB un UVA stariem, ir ar SPF30 vai vairāk, kā arī ir ūdens noturīgs. Būtiski ņemt vērā, ka saules aizsargkrēms jālieto pat mākoņainās dienās vai uzturoties ēnā.
Saules aizsarglīdzeklis ir jāuzklāj pirms došanās ārpus telpām, jo ir nepieciešamas aptuveni 15 minūtes, lai āda krēmu absorbētu un tas nodrošinātu aizsardzību. Aizsargkrēms ir jālieto pietiekamā daudzumā, uzklājot to arī uz kakla, ausīm, pēdu virspusēm, kājām.
Izvēloties lūpu balzamu, jāpievērš uzmanība, vai tā sastāvā ir UV aizsargfiltrs. Ja galvas ādu nesedz biezi mati, aizsarglīdzeklis jāuzklāj arī uz galvas vai jānēsā cepure. Ja produktam ir beidzies derīguma termiņš, tas var zaudēt savu spēju aizsargāt no ultravioletā starojuma.
Atrodoties saulē, saules aizsargkrēms jāuzklāj atkārtoti pēc peldes vai pastiprinātas svīšanas, kā arī katras 2 stundas. Īpaša piesardzība nepieciešama pie ūdens tilpnēm un smilšu pludmalēs, jo saules stari tiek atstaroti, paaugstinot risku saules apdeguma iegūšanai.
Saules apdegums
Pārlieku ilga uzturēšanās saulē un nepietiekama aizsardzība pret sauli var novest pie saules apdeguma. Saules apdegumi var radīt ilgstošus ādas bojājumus un palielināt risku ādas vēža attīstībai.
Ko darīt, ja iegūts saules apdegums:
- Diskomforta mazināšanai var ādu atvēsināt ar aukstām kompresēm, taču nav ieteicams likt ledu tieši uz apdeguma. Arī vēsa duša vai vanna var atvieglot pašsajūtu, taču pārāk ilgstoša uzturēšanās ūdenī var pastiprināt ādas sausumu.
- Ādu mitrinošie līdzekļi jāuzklāj uz mitras ādas.
- Ādas kopšanai pēc saules var lietot alveju saturošus līdzekļus.
- Nav ieteicams lietot eļļu saturošus līdzekļus, jo tie var pastiprināt siltuma aizturi ādas audos un pasliktināt situāciju.
- Ieteicams vilkt brīvu, vieglu apģērbu, kas izgatavots no mīksta, elpojoša materiāla.
- Jāizvairās no turpmākas ādas pakļaušanas saules stariem.
Apdegumi pastiprina ūdens zudumu organismā, tāpēc ir svarīgi dzert vairāk ūdens, lai izvairītos no dehidratācijas. Ja apdegums ir plašs, radušies pūšļi vai ir drudzis, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības!
Sargiet sevi un sev mīļos!
Комментарии
Авторизуйтесь, чтобы комментировать