Papilomas

Papilomas ir labdabīgs ādas izaugums, kura veidošanos izraisa pastiprināta ādas šūnu veidošanās vai papilomas vīruss.

Parastās papilomas biežāk izraisa pastiprināta ādas šūnu veidošanās ādas krokās un traumatizācijas vietās cilvēka augšanas vai tamlīdzīgo vielu iespaidā, t.sk. arī cilvēka papilomatozā vīrusa (CPV) infekcijas ceļā.

Papillomas ir labdabīgs ādas šūnu audzējs, kas izdalās no apkārtējās virsmas. Parasti papilomas ir ādas krāsā, dažkārt – dzeltenbrūnā.

Papilomu veidi

Kondilomas un papilomas

Ģenitālās kārpas jeb kondilomas ir papillomu veids, ko izraisa dažādi papilomatozā vīrusa tipi, ar kuriem ir augsta inficēšanās iespēja seksuālo kontaktu laikā. Klīniski atšķirības ir minimālas, taču pēc ādas izauguma zonas kondilomas parasti ir dzimumorgānu un taisnās zarnas rajonā. Vizuāli kondilomas vairāk atgādina ziedkāpostus.

Polipi nav papilomas

Ar polipiem tiek saprasti iekšējo orgānu izklājošās gļotādas izaugumus. Elpceļos ir iespējama traumatizācija no elpošanas trubām, taču daži zināmie cēloņi ir hronisks iekaisums, svešķermeņu iekļūšana, citi audzēji, vai ikviens process, kas veicina nekontrolētu šūnu pavairošanos bez imūnsistēmas kontroles. Vairums polipu ir labdabīgi.

Papilomu zonas

Katrai vietai, kurā attīstās ādas izaugums, ir savi apstākļi – organisma un apkārtējās vides mijiedarbība, arī mehāniska traumatizācija (drēbes, rotas, u.tml.) un mikrovide (mitrums, mikrobi). Papilomas var rasties uz kakla, padusēs, zem krūtīm, cirkšņos, uz acs plakstiņa, ano-ģenitālajā zonā. Tās var veidoties, ja imūnsistēma ir novājināta, vai ir hroniska iekaisuma stāvoklis.

Papilomas bērniem un zīdaiņiem

Papillomu attīstību veicinošie faktori bērniem ir tādi paši kā pieaugušajiem, bet kā papildus faktors ir bērna vēl nenobriedusi imūnsistēma. Zīdaiņiem ir iespēja inficēties no mātes atrodoties dzemdību ceļos, dzemdes ūdeņiem nokļūstot tā elpceļos (tā rodas papilomas uz balsenes, elpvada).

Papilomu pārbaude

Diagnosticēt papilomas var dermatologs. To pārbaude ir jāveic kolīdz tās ir izveidojušās, negaidot to izmēra vai skaita palielināšanos. Ādas veidojums tiek apskatīts ar dermatoskopu, un nepieciešamības gadījumā var tikt veikta tā biopsija (audu paņemšana laboratoriskiem izmeklējumiem), lai pārliecinātos par veidojuma labdabīgumu.

Ja papiloma niez, kņudina, dedzina, strauji aug, maina krāsu un/vai struktūru, asiņo, tas ir ļoti nopietns simptoms, pēc kura novērošanas ir nekavējoties jāpiesaka vizīte pie speciālista.

Papilomu likvidēšana ir ieteicama, jo to klātbūtne var novest pie to traumēšanas un inficēšanās, veicinot infekcijas tālāku izplatību.

 

Klīnikas dermatologi

Ārsti

Dermatoloģe Rezidente Gunita Buiksa

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Augsti kvalificēti ārsti

Dermatoloģe Ilona Zablocka

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Alise Huskivadze

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Zanda Bogdanova

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dermatoloģe Dace Buile

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Dr. Med.

Dermatoloģe Dr. Med. docente Māra Rone-Kupfere

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Pieteikties vizītei

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par vizītes laiku!
Pieteikties vizītei

Uzdot jautājumu

Vārds *
E-pasts *
Uzdot jautājumu *

Paldies par Jūsu jautājumu!

Speciālists sazināsies ar Jums tuvākajā laikā