Gonoreju izraisa inficēšanās ar to ierosinošām baktērijām – gonokokiem. Slimība pamatā izpaužas kā urīnizvadkanāla iekaisums, kura raksturīga pazīme ir strutaini izdalījumi no dzimumorgāniem. Retākos gadījumos slimība var skart arī citus orgānus, piemēram:
Visbiežāk ar gonoreju inficējas dzimumakta ceļā, slimai gļotādai saskaroties ar veselo gļotādu. Taču inficēšanās ir iespējama arī, citos veidos nonākot saskarē ar gonorejas izdalījumiem – tie var atrasties, piemēram, uz pacienta rokām, veļā vai dvieļos. Šis risks gan ir daudz mazāks, jo ārpus cilvēka organisma gonokoki dažu stundu laikā iet bojā. Ievērojot personīgo higiēnu, šāda inficēšanās iespēja samazinās līdz minimumam.
Slimības simptomi gan vīriešiem, gan sievietēm sāk parādīties 3-10 dienu laikā pēc inficēšanās. Pa šo laiku gonokoki savairojas gļotādā un audu spraugās, pamazām izplatoties pa urīndzimumceļiem.
Atšķirības slimības attīstībā atkarībā no dzimuma:
Gonoreja ir izārstējama ar antibiotikām, taču pēdējā laikā arvien biežāka parādība ir tādas slimības formas, kas ir izturīgas (rezistentas) pret šiem medikamentiem. Tāpēc, gonoreju diagnosticējot (konstatējot izdalījumos gonokokus) ir svarīgi veikt mikrobioloģiskajā laboratorijā zāļu jutības testu, lai varētu nozīmēt efektīvu ārstēšanās kursu ar piemērotām zālēm. Papildus ārstēšanas metodes iekļauj arī:
Lai nesaslimtu ar gonoreju, vajadzētu izvairīties no gadījuma rakstura dzimumattiecībām un lietot prezervatīvus. Pēc aizdomīga dzimumakta būtu jāveic profilaktiska pārbaude dažu stundu laikā. Ja tomēr ir gadījies saslimt, būtu jāatturas no dzimumsakariem, lai neinficētu citus cilvēkus. Ārsti iesaka atturēšanos turpināt vismaz nedēļu pēc terapijas kursa beigām.
Iespējamie gonorejas simptomi:
Veneroloģe Rezidente Gunita BuiksaUzdot jautājumu Pieteikties vizītei |